Skip to content

8 South Point BlvdBarnegat, NJ 08005

Built 2005

Last Sale Price
$243,260
Last Sale Date
Apr 22, 2004

Property Information

Block92.119
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page32

Building Details

Building Class17
Description1SF/2AG
Dwellings1
ZoningRLAC
Sq Footage1,802
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$93,000
35%
Improvement Value:$173,900
65%
Total Assessment$266,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,946+2.3%
2024$7,769+3.8%
2023$7,484+0.5%
2022$7,449+1.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2005

Property Sale

Sale
$243,260
DeedBook 12042, Page 679