Skip to content

28 South Point BlvdBarnegat, NJ 08005

Built 2005

Last Sale Price
$429,000
Last Sale Date
May 8, 2023

Property Information

Block92.120
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page32

Building Details

Building Class17
Description1SF/2AG
Dwellings1
ZoningRLAC
Sq Footage1,790
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$92,600
35%
Improvement Value:$172,900
65%
Total Assessment$265,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,904+5.7%
2024$7,479+3.9%
2023$7,195+0.5%
2022$7,160+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$429,000
Sq Ft1,790DeedBook 19387, Page 1969Recorded5/24/2023

Property Sale

Sale
$246,625
DeedBook 12653, Page 148

Property Built

Built

Year Built: 2005