Skip to content

7 Montauk PlBarnegat, NJ 08005

Built 2004

Last Sale Price
$230,000
Last Sale Date
Sep 20, 2019

Property Information

Block92.120
Lot16
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page32

Building Details

Building Class17
Description1SF/2AG
Dwellings1
ZoningRLAC
Sq Footage1,606
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$93,600
39%
Improvement Value:$146,400
61%
Total Assessment$240,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,895+2.4%
2024$6,736+4.0%
2023$6,480-3.3%
2022$6,698+1.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$230,000
Sq Ft1,606DeedBook 17634, Page 993Recorded10/7/2019

Property Sale

Sale
$209,425
DeedBook 11973, Page 609

Property Built

Built

Year Built: 2004