Skip to content

17 Montauk PlBarnegat, NJ 08005

Built 2004

Last Sale Price
$270,670
Last Sale Date
Jan 28, 2004

Property Information

Block92.120
Lot18
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page32

Building Details

Building Class17
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningRLAC
Sq Footage2,396
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$93,600
31%
Improvement Value:$209,800
69%
Total Assessment$303,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,032+2.3%
2024$8,832+3.8%
2023$8,507+0.5%
2022$8,468+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$270,670
DeedBook 11902, Page 1899

Property Built

Built

Year Built: 2004