Skip to content

3 Mayport LaBarnegat, NJ 08005

Built 2004

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
May 7, 2020

Property Information

Block92.120
Lot36
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page32

Building Details

Building Class17
Description1SF/2AG
Dwellings1
ZoningRLAC
Sq Footage1,861
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$92,600
35%
Improvement Value:$171,900
65%
Total Assessment$264,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,874+2.3%
2024$7,700+3.8%
2023$7,417+0.5%
2022$7,382+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$300,000
Sq Ft1,861DeedBook 17891, Page 1698Recorded5/18/2020

Property Sale

Sale
$293,555
DeedBook 12794, Page 631

Property Built

Built

Year Built: 2004

Property Sale

Sale
$3,910,000
DeedBook 10715, Page 547