Skip to content

7 Mayport LaBarnegat, NJ 08005

Built 2004

Last Sale Price
$279,215
Last Sale Date
Jun 9, 2005

Property Information

Block92.120
Lot38
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page32

Building Details

Building Class17
Description1SF/2AG
Dwellings1
ZoningRLAC
Sq Footage1,844
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$92,800
36%
Improvement Value:$164,400
64%
Total Assessment$257,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,407+2.3%
2024$7,237+4.0%
2023$6,962-3.0%
2022$7,178+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$279,215
DeedBook 12662, Page 1929

Property Built

Built

Year Built: 2004

Property Sale

Sale
$3,910,000
DeedBook 10715, Page 547