Skip to content

40 South Point BlvdBarnegat, NJ 08005

Built 2005

Last Sale Price
$318,000
Last Sale Date
Jul 30, 2012

Property Information

Block92.120
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page32

Building Details

Building Class17
Description1SF/2AG
Dwellings1
ZoningRLAC
Sq Footage1,849
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$92,800
35%
Improvement Value:$169,700
65%
Total Assessment$262,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,815+2.3%
2024$7,641+3.8%
2023$7,361+0.5%
2022$7,326+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$318,000
DeedBook 15274, Page 210

Property Built

Built

Year Built: 2005

Property Sale

Sale
$255,855
DeedBook 12189, Page 1866