Skip to content

10 Sable CtBarnegat, NJ 08005

Built 2005

Last Sale Price
$340,000
Last Sale Date
Jul 13, 2021

Property Information

Block92.120
Lot56
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page32

Building Details

Building Class17
Description1SF/2AG
Dwellings1
ZoningRLAC
Sq Footage1,849
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$94,400
36%
Improvement Value:$166,800
64%
Total Assessment$261,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,526+2.3%
2024$7,354+0.4%
2023$7,324+0.5%
2022$7,290+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$340,000
Sq Ft1,849DeedBook 18602, Page 268Recorded7/28/2021

Property Sale

Sale
$262,784
DeedBook 12571, Page 993

Property Built

Built

Year Built: 2005

Property Sale

Sale
$3,910,000
DeedBook 10715, Page 547