Skip to content

8 Sable CtBarnegat, NJ 08005

Built 2004

Last Sale Price
$510,000
Last Sale Date
Sep 10, 2024

Property Information

Block92.120
Lot57
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page32

Building Details

Building Class17
Description1SF/2AG
Dwellings1
ZoningRLAC
Sq Footage1,861
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$93,200
36%
Improvement Value:$169,100
64%
Total Assessment$262,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,809+2.3%
2024$7,636+3.8%
2023$7,355+0.5%
2022$7,321+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$510,000
Sq Ft1,861DeedBook 19802, Page 823Recorded9/26/2024

Property Sale

Sale
$270,535
DeedBook 12382, Page 1703

Property Built

Built

Year Built: 2004

Property Sale

Sale
$3,910,000
DeedBook 10715, Page 547