Skip to content

21 Hatteras WayBarnegat, NJ 08005

Built 2004

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 15, 2024

Property Information

Block92.120
Lot64
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page32

Building Details

Building Class17
Description1SF/2AG
Dwellings1
ZoningRLAC
Sq Footage1,792
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$93,200
38%
Improvement Value:$149,400
62%
Total Assessment$242,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,222+2.3%
2024$7,062+9.9%
2023$6,424+0.5%
2022$6,393+1.6%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$390,000
Sq Ft1,792DeedBook 18739, Page 28Recorded10/22/2021

Property Sale

Sale
$220,000

From:

To:

Sq Ft1,792DeedBook 16563, Page 1302Recorded11/7/2016

Property Sale

Sale
$272,770
DeedBook 12863, Page 436

Property Built

Built

Year Built: 2004

Property Sale

Sale
$3,910,000
DeedBook 10715, Page 547