Skip to content

23 Hatteras WayBarnegat, NJ 08005

Built 2004

Last Sale Price
$303,430
Last Sale Date
Dec 4, 2004

Property Information

Block92.120
Lot65
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page32

Building Details

Building Class17
Description1SF/2AG
Dwellings1
ZoningRLAC
Sq Footage1,868
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$93,400
35%
Improvement Value:$170,600
65%
Total Assessment$264,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,609+2.3%
2024$7,435+3.9%
2023$7,153+0.5%
2022$7,118+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$303,430
DeedBook 12399, Page 155

Property Built

Built

Year Built: 2004

Property Sale

Sale
$3,910,000
DeedBook 10715, Page 547