Skip to content

5 Vineyard WayBarnegat, NJ 08005

Built 2005

Last Sale Price
$340,460
Last Sale Date
Jun 10, 2005

Property Information

Block92.120
Lot77
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page32

Building Details

Building Class17
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningRLAC
Sq Footage2,528
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$92,600
30%
Improvement Value:$216,000
70%
Total Assessment$308,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,937+2.3%
2024$8,733+3.9%
2023$8,403+0.5%
2022$8,363+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$340,460
DeedBook 12668, Page 1720

Property Built

Built

Year Built: 2005