Skip to content

15 Vineyard WayBarnegat, NJ 08005

Built 2004

Last Sale Price
$310,000
Last Sale Date
Dec 22, 2009

Property Information

Block92.120
Lot82
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page32

Building Details

Building Class17
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningRLAC
Sq Footage2,540
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$93,200
30%
Improvement Value:$215,900
70%
Total Assessment$309,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,952+2.3%
2024$8,748+3.9%
2023$8,417+0.5%
2022$8,377+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$310,000
DeedBook 14494, Page 1605

Property Sale

Sale
$350,342
DeedBook 12775, Page 79

Property Built

Built

Year Built: 2004