Skip to content

7 Thatcher CtBarnegat, NJ 08005

Built 2004

Last Sale Price
$284,680
Last Sale Date
Sep 21, 2005

Property Information

Block92.120
Lot86
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page32

Building Details

Building Class17
Description1SF/2AG/18
Dwellings1
ZoningRLAC
Sq Footage1,849
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$94,000
36%
Improvement Value:$165,200
64%
Total Assessment$259,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,716+2.3%
2024$7,545+3.8%
2023$7,268+0.5%
2022$7,234+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$284,680
DeedBook 12831, Page 1095

Property Built

Built

Year Built: 2004