Skip to content

30 South Point BlvdBarnegat, NJ 08005

Built 2004

Last Sale Price
$279,135
Last Sale Date
Jun 15, 2004

Property Information

Block92.120
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page32

Building Details

Building Class17
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningRLAC
Sq Footage2,528
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$92,600
30%
Improvement Value:$217,300
70%
Total Assessment$309,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,226+2.3%
2024$9,021+3.8%
2023$8,690+0.5%
2022$8,649+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$279,135
DeedBook 12144, Page 1849

Property Built

Built

Year Built: 2004