Skip to content

2 Wadsworth PlBarnegat, NJ 08005

Built 2005

Last Sale Price
$237,742
Last Sale Date
Apr 2, 2019

Property Information

Block92.122
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page32

Building Details

Building Class17
Description1SF/2AG
Dwellings1
ZoningRLAC
Sq Footage1,849
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$93,200
36%
Improvement Value:$164,200
64%
Total Assessment$257,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,663+2.3%
2024$7,493+3.8%
2023$7,218+0.5%
2022$7,184+9.2%
Property History

Property Sale

Sale
$237,742

From:

To:

Sq Ft1,849DeedBook 17442, Page 484Recorded4/16/2019

Property Built

Built

Year Built: 2005

Property Sale

Sale
$251,775
DeedBook 12335, Page 1207