Skip to content

9 Wadsworth PlBarnegat, NJ 08005

Built 2004

Last Sale Price
$286,000
Last Sale Date
Mar 20, 2018

Property Information

Block92.122
Lot20
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page32

Building Details

Building Class17
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningRLAC
Sq Footage2,504
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$94,400
31%
Improvement Value:$212,600
69%
Total Assessment$307,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,139+2.3%
2024$8,937+3.8%
2023$8,608+1.0%
2022$8,527+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$286,000

From:

To:

Sq Ft2,504DeedBook 17066, Page 239Recorded3/28/2018

Property Sale

Sale
$298,920
DeedBook 12322, Page 1934

Property Built

Built

Year Built: 2004