Skip to content

13 Pierhead DrBarnegat, NJ 08005

Built 2005

Last Sale Price
$255,000
Last Sale Date
Mar 29, 2010

Property Information

Block92.122
Lot29
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page32

Building Details

Building Class17
Description1SF/2AG
Dwellings1
ZoningRLAC
Sq Footage1,480
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$94,000
40%
Improvement Value:$142,500
60%
Total Assessment$236,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,041+2.3%
2024$6,885+5.4%
2023$6,531+0.5%
2022$6,500+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$255,000
DeedBook 14563, Page 1836

Property Sale

Sale
$252,460
DeedBook 12631, Page 418

Property Built

Built

Year Built: 2005