Skip to content

28 Hatteras WayBarnegat, NJ 08005

Built 2004

Last Sale Price
$280,540
Last Sale Date
Oct 26, 2004

Property Information

Block92.122
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page32

Building Details

Building Class17
Description1SF/2AG
Dwellings1
ZoningRLAC
Sq Footage1,856
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$92,800
36%
Improvement Value:$167,100
64%
Total Assessment$259,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,487+2.3%
2024$7,316+0.4%
2023$7,288+0.5%
2022$7,254+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$280,540
DeedBook 12332, Page 67

Property Built

Built

Year Built: 2004