Skip to content

14 Pierhead DrBarnegat, NJ 08005

Built 2005

Last Sale Price
$310,000
Last Sale Date
Apr 4, 2011

Property Information

Block92.123
Lot19
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page32

Building Details

Building Class17
Description1SF/2AG
Dwellings1
ZoningRLAC
Sq Footage1,887
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$94,400
35%
Improvement Value:$175,400
65%
Total Assessment$269,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,032+2.3%
2024$7,854+3.8%
2023$7,565+0.5%
2022$7,530+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$310,000
DeedBook 14870, Page 759

Property Sale

Sale
$336,725
DeedBook 12752, Page 243

Property Built

Built

Year Built: 2005