Skip to content

28 Vineyard WayBarnegat, NJ 08005

Built 2004

Last Sale Price
$335,000
Last Sale Date
Sep 17, 2007

Property Information

Block92.124
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page32

Building Details

Building Class17
Description1SF/2AG
Dwellings1
ZoningRLAC
Sq Footage1,873
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$93,600
35%
Improvement Value:$173,800
65%
Total Assessment$267,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,711+2.3%
2024$7,534+3.9%
2023$7,248+0.5%
2022$7,213+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$335,000
DeedBook 13822, Page 824

Property Sale

Sale
$320,585
DeedBook 12915, Page 1114

Property Built

Built

Year Built: 2004