Skip to content

63 Hatteras WayBarnegat, NJ 08005

Built 2004

Last Sale Price
$323,400
Last Sale Date
Nov 18, 2005

Property Information

Block92.124
Lot22
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page32

Building Details

Building Class17
Description1SF/2AG/
Dwellings1
ZoningRLAC
Sq Footage1,856
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$92,800
36%
Improvement Value:$166,200
64%
Total Assessment$259,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,710+2.3%
2024$7,539+3.8%
2023$7,262+0.5%
2022$7,229+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$323,400
DeedBook 12932, Page 150

Property Built

Built

Year Built: 2004