Skip to content

57 Hatteras WayBarnegat, NJ 08005

Built 2004

Last Sale Price
$315,915
Last Sale Date
Feb 14, 2006

Property Information

Block92.124
Lot25
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page32

Building Details

Building Class17
Description1SF/2AG
Dwellings1
ZoningRLAC
Sq Footage1,868
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$92,800
36%
Improvement Value:$165,000
64%
Total Assessment$257,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,675+2.3%
2024$7,505+3.8%
2023$7,229+0.5%
2022$7,195+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$315,915
DeedBook 13051, Page 1576

Property Built

Built

Year Built: 2004