Skip to content

51 Hatteras WayBarnegat, NJ 08005

Built 2004

Last Sale Price
$272,450
Last Sale Date
Mar 31, 2006

Property Information

Block92.124
Lot28
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page32

Building Details

Building Class17
Description1SF/2AG/
Dwellings1
ZoningRLAC
Sq Footage1,468
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$92,800
40%
Improvement Value:$139,100
60%
Total Assessment$231,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,904+2.3%
2024$6,751+3.8%
2023$6,502+0.5%
2022$6,472+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$272,450
DeedBook 13112, Page 885

Property Built

Built

Year Built: 2004