Skip to content

12 Vineyard WayBarnegat, NJ 08005

Built 2005

Owner
---
Last Sale Price
$465,000
Last Sale Date
May 22, 2025

Property Information

Block92.124
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page32

Building Details

Building Class17
Description1SF/2AG
Dwellings1
ZoningRLAC
Sq Footage1,700
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$92,600
38%
Improvement Value:$153,900
62%
Total Assessment$246,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,338+2.3%
2024$7,176+3.8%
2023$6,912+0.5%
2022$6,880+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$465,000
Sq Ft1,700DeedBook 20029, Page 1710Recorded6/3/2025

Property Sale

Sale
$305,000
Sq Ft1,700DeedBook 18499, Page 1964Recorded5/26/2021

Property Sale

Sale
$220,000

From:

To:

Sq Ft1,700DeedBook 16004, Page 1272Recorded2/10/2015

Property Sale

Sale
$260,030
DeedBook 12843, Page 1710

Property Built

Built

Year Built: 2005