Skip to content

44 Hatteras WayBarnegat, NJ 08005

Built 2005

Last Sale Price
$364,850
Last Sale Date
Apr 5, 2006

Property Information

Block92.125
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page32

Building Details

Building Class17
Description1SF/2AG/
Dwellings1
ZoningRLAC
Sq Footage1,861
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$93,400
35%
Improvement Value:$169,900
65%
Total Assessment$263,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,838+2.3%
2024$7,665+3.8%
2023$7,383+0.5%
2022$7,349+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$364,850
DeedBook 13118, Page 429

Property Built

Built

Year Built: 2005