Skip to content

22 Solomans DrBarnegat, NJ 08005

Built 2006

Last Sale Price
$479,000
Last Sale Date
Nov 17, 2023

Property Information

Block92.126
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page32

Building Details

Building Class17
Description1SF/2AG/
Dwellings1
ZoningRLAC
Sq Footage1,849
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$92,600
35%
Improvement Value:$172,100
65%
Total Assessment$264,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,880+2.3%
2024$7,705+3.8%
2023$7,422+0.5%
2022$7,388+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$479,000
Sq Ft1,849DeedBook 19544, Page 218Recorded11/21/2023

Property Sale

Sale
$400,875
DeedBook 13277, Page 1055

Property Built

Built

Year Built: 2006