Skip to content

8 Solomans DrBarnegat, NJ 08005

Built 2005

Last Sale Date
Nov 28, 2023

Property Information

Block92.126
Lot17
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page32

Building Details

Building Class17
Description2SF/2AG/
Dwellings1
ZoningRLAC
Sq Footage2,528
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$93,000
30%
Improvement Value:$213,300
70%
Total Assessment$306,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,119+2.3%
2024$8,916+3.8%
2023$8,589+0.5%
2022$8,549+1.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$385,510
DeedBook 12908, Page 1883

Property Built

Built

Year Built: 2005