Skip to content

31 Dylan BlvdBarnegat, NJ 08005

Built 2020

Last Sale Price
$345,990
Last Sale Date
Jan 30, 2020

Property Information

Block92.16
Lot26
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page25

Building Details

Building Class17
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningRH
Sq Footage2,361
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,500
28%
Improvement Value:$219,700
72%
Total Assessment$305,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,086+2.3%
2024$8,884+3.8%
2023$8,558+1.9%
2022$8,401+1122.0%
Property History

Property Sale

Sale
$345,990
Sq Ft2,361DeedBook 17779, Page 1898Recorded2/6/2020

Property Built

Built

Year Built: 2020

Property Sale

Sale
$92,500
DeedBook 17577, Page 1217Recorded8/20/2019

Property Sale

Sale
$15,000
DeedBook 10228, Page 296

Property Sale

Sale
$3,500
DeedBook 4409, Page 651