Skip to content

29 Dylan BlvdBarnegat, NJ 08005

Built 2019

Last Sale Price
$325,800
Last Sale Date
Jul 8, 2019

Property Information

Block92.16
Lot27
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page25

Building Details

Building Class17
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningRH
Sq Footage2,220
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$86,000
30%
Improvement Value:$203,900
70%
Total Assessment$289,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,380+3.8%
2024$8,075+3.9%
2023$7,769-2.5%
2022$7,971+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$325,800
Sq Ft2,220DeedBook 17593, Page 1863Recorded9/4/2019

Property Sale

Sale
$92,500

From:

To:

DeedBook 17350, Page 1819Recorded1/8/2019

Property Built

Built

Year Built: 2019

Property Sale

Sale
$15,000
DeedBook 10228, Page 296

Property Sale

Sale
$3,500
DeedBook 4409, Page 651