Skip to content

1958 Breakers DrBarnegat, NJ 08005

Built 2010

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Sep 11, 2020

Property Information

Block92.16
Lot4.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page25

Building Details

Building Class17
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningRH
Sq Footage1,923
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,800
31%
Improvement Value:$194,500
69%
Total Assessment$280,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,345+2.3%
2024$8,160+3.8%
2023$7,860+0.5%
2022$7,823+1.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$375,000

From:

To:

Sq Ft1,923DeedBook 18087, Page 1466Recorded10/6/2020

Property Sale

Sale
$280,539
DeedBook 14755, Page 1155

Property Built

Built

Year Built: 2010

Property Sale

Sale
$7,500
DeedBook 10811, Page 1730

Property Sale

Sale
$1,061
DeedBook 3458, Page 76