Skip to content

4 Pilot CtBarnegat, NJ 08005

Built 2010

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 17, 2021

Property Information

Block92.16
Lot43
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page25

Building Details

Building Class17
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningRH
Sq Footage2,749
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$86,300
23%
Improvement Value:$282,400
77%
Total Assessment$368,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,976+2.3%
2024$10,733+3.8%
2023$10,338+0.5%
2022$10,290+1.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$360,692
Sq Ft2,749DeedBook 14666, Page 290Recorded6/25/2021

Property Built

Built

Year Built: 2010

Property Sale

Sale
$8,250
DeedBook 10972, Page 9

Property Sale

Sale
$13,100
DeedBook 4427, Page 926