Skip to content

3 Pilot CtBarnegat, NJ 08005

Built 2011

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Nov 1, 2019

Property Information

Block92.16
Lot47.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page25

Building Details

Building Class17
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningRH
Sq Footage3,026
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,000
24%
Improvement Value:$270,400
76%
Total Assessment$357,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,640+2.3%
2024$10,404+3.8%
2023$10,022+0.5%
2022$9,975+1.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$350,000
Sq Ft3,026DeedBook 17693, Page 1915Recorded11/25/2019

Property Sale

Sale
$363,371
DeedBook 15085, Page 916

Property Built

Built

Year Built: 2011

Property Sale

Sale
$15,000
DeedBook 11254, Page 94

Property Sale

Sale
$15,000
DeedBook 4602, Page 115