Skip to content

8 Wright RdBarnegat, NJ 08005

Built 2023

Last Sale Price
$576,195
Last Sale Date
Apr 19, 2023

Property Information

Block92.17
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page25

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningRH
Sq Footage2,852
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,500
26%
Improvement Value:$247,500
74%
Total Assessment$333,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,913+2.3%
2024$9,694+2204.7%
2023$421+0.5%
2022$419+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$576,195
Sq Ft2,852DeedBook 19358, Page 949Recorded4/21/2023

Property Built

Built

Year Built: 2023

Property Sale

Sale
$92,500
DeedBook 19190, Page 379Recorded10/7/2022

Property Sale

Sale
$62,195
DeedBook 14328, Page 1935

Property Sale

Sale
$312,000
DeedBook 10284, Page 761

Property Sale

Sale
$26,600
DeedBook 4512, Page 212