Skip to content

5 Half Hitch RdBarnegat, NJ 08005

Built 2020

Last Sale Price
$330,990
Last Sale Date
Nov 12, 2020

Property Information

Block92.18
Lot23.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page25

Building Details

Building Class17
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningRH
Sq Footage1,947
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,800
33%
Improvement Value:$176,300
67%
Total Assessment$262,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,803+2.3%
2024$7,630+3.8%
2023$7,349+1655.5%
2022$419+1.5%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$330,990
DeedBook 18175, Page 1593Recorded11/27/2020

Property Sale

Sale
$92,500
DeedBook 17900, Page 1929Recorded5/26/2020

Property Built

Built

Year Built: 2020

Property Sale

Sale
$1,470,000
DeedBook 16193, Page 1820

Property Sale

Sale
$312,000
DeedBook 10284, Page 761

Property Sale

Sale
$26,600
DeedBook 4512, Page 212