Skip to content

7 Bobstay RdBarnegat, NJ 08005

Built 2021

Last Sale Price
$469,900
Last Sale Date
Jul 7, 2021

Property Information

Block92.19
Lot29
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page25

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningRH
Sq Footage---
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,300
26%
Improvement Value:$242,000
74%
Total Assessment$327,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,744+2.3%
2024$9,528+7.3%
2023$8,883+1173.1%
2022$698+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$469,900
DeedBook 18584, Page 1429Recorded7/16/2021

Property Built

Built

Year Built: 2021

Property Sale

Sale
$25,000

From:

To:

DeedBook 17983, Page 462Recorded7/27/2020

Property Sale

Sale
$3,900
DeedBook 4452, Page 522