Skip to content

71 Fawcett BlvdBarnegat, NJ 08005

Built 2018

Last Sale Price
$434,603
Last Sale Date
Feb 26, 2018

Property Information

Block92.21
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page25

Building Details

Building Class17
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningRH
Sq Footage2,146
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$86,500
27%
Improvement Value:$230,900
73%
Total Assessment$317,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,449+2.3%
2024$9,240+3.8%
2023$8,900+0.5%
2022$8,859+1.5%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$434,603

From:

To:

Sq Ft2,146DeedBook 17042, Page 1076Recorded3/5/2018

Property Built

Built

Year Built: 2018

Property Sale

Sale
$96,000

From:

To:

DeedBook 16913, Page 1776Recorded10/24/2017

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 16380, Page 1037

Property Sale

Sale
$27,500
DeedBook 4952, Page 319

Property Sale

Sale
$5,000
DeedBook 4548, Page 264