Skip to content

51 Tina WayBarnegat, NJ 08005

Built 2012

Last Sale Price
$400,066
Last Sale Date
Apr 27, 2012

Property Information

Block92.22
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page30

Building Details

Building Class17
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningRH
Sq Footage3,166
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,000
20%
Improvement Value:$341,700
80%
Total Assessment$428,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,762+2.3%
2024$12,479+3.8%
2023$12,021+0.5%
2022$11,965+1.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$400,066
DeedBook 15186, Page 1077

Property Built

Built

Year Built: 2012

Property Sale

Sale
$15,000
DeedBook 11254, Page 97

Property Sale

Sale
$7,500
DeedBook 4724, Page 870

Property Sale

Sale
$12,310
DeedBook 4399, Page 360