Skip to content

61 Fawcett BlvdBarnegat, NJ 08005

Built 2010

Last Sale Price
$405,228
Last Sale Date
Jan 6, 2011

Property Information

Block92.22
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page30

Building Details

Building Class17
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningRH
Sq Footage3,120
Acreage0.43

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,500
22%
Improvement Value:$313,600
78%
Total Assessment$404,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,030+2.3%
2024$11,763+3.8%
2023$11,331+0.5%
2022$11,278+1.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$405,228
DeedBook 14813, Page 590

Property Built

Built

Year Built: 2010

Property Sale

Sale
$7,500
DeedBook 4601, Page 946