Skip to content

54 Tina WayBarnegat, NJ 08005

Built 2011

Last Sale Price
$313,670
Last Sale Date
Mar 15, 2011

Property Information

Block92.23
Lot29
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page30

Building Details

Building Class17
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningRH
Sq Footage1,935
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,500
29%
Improvement Value:$204,700
71%
Total Assessment$290,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,639+2.3%
2024$8,448+3.8%
2023$8,137+0.5%
2022$8,099+1.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$313,670
DeedBook 14849, Page 1968

Property Built

Built

Year Built: 2011

Property Sale

Sale
$10,634
DeedBook 10755, Page 604

Property Sale

Sale
$2,000
DeedBook 5335, Page 630

Property Sale

Sale
$1,195
DeedBook 3793, Page 557