Skip to content

23 Fullrigger AveBarnegat, NJ 08005

Built 2020

Last Sale Price
$365,000
Last Sale Date
Sep 24, 2020

Property Information

Block92.24
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page25

Building Details

Building Class17
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningRH
Sq Footage1,947
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,800
31%
Improvement Value:$187,400
69%
Total Assessment$273,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,133+2.3%
2024$7,953+3.8%
2023$7,661+0.5%
2022$7,625+1748.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$365,000
Sq Ft1,947DeedBook 18182, Page 812Recorded12/2/2020

Property Sale

Sale
$339,975

From:

To:

Sq Ft1,947DeedBook 17948, Page 1118Recorded7/2/2020

Property Built

Built

Year Built: 2020

Property Sale

Sale
$92,500
DeedBook 17715, Page 1567Recorded12/12/2019

Property Sale

Sale
$9,215
DeedBook 4513, Page 552