Skip to content

19 Outsail AveBarnegat, NJ 08005

Built 2024

Last Sale Price
$589,690
Last Sale Date
Jul 17, 2024

Property Information

Block92.25
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page30

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningRH
Sq Footage2,277
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,300
29%
Improvement Value:$204,100
71%
Total Assessment$289,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,615+1083.8%
2024$728+3.8%
2023$701+0.5%
2022$698+1.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$589,690
Sq Ft2,277DeedBook 19757, Page 1255Recorded8/7/2024

Property Sale

Sale
$92,500
DeedBook 19625, Page 214Recorded3/7/2024

Property Built

Built

Year Built: 2024

Property Sale

Sale
$275,000
DeedBook 16985, Page 1488

Property Sale

Sale
$5,000
DeedBook 4660, Page 176