Skip to content

8 Fullrigger AveBarnegat, NJ 08005

Built 2020

Last Sale Price
$354,695
Last Sale Date
Apr 24, 2020

Property Information

Block92.25
Lot24
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page30

Building Details

Building Class17
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningRH
Sq Footage2,872
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$86,000
26%
Improvement Value:$250,700
74%
Total Assessment$336,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,024+2.3%
2024$9,801+4.6%
2023$9,368+0.5%
2022$9,325+2160.5%
Property History

Property Sale

Sale
$354,695
DeedBook 17885, Page 1077Recorded5/12/2020

Property Built

Built

Year Built: 2020

Property Sale

Sale
$92,500
DeedBook 17689, Page 135Recorded11/20/2019

Property Sale

Sale
$103,000
DeedBook 13233, Page 265

Property Sale

Sale
$32,500
DeedBook 11761, Page 1218

Property Sale

Sale
$3,250
DeedBook 4384, Page 462