Skip to content

22 Fullrigger AveBarnegat, NJ 08005

Built 2021

Last Sale Price
$426,325
Last Sale Date
Apr 23, 2021

Property Information

Block92.25
Lot31
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page30

Building Details

Building Class17
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningRH
Sq Footage2,220
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,500
30%
Improvement Value:$199,600
70%
Total Assessment$285,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,487+2.3%
2024$8,299+3.8%
2023$7,994+1809.5%
2022$419+1.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$426,325
Sq Ft2,220DeedBook 18452, Page 133Recorded4/30/2021

Property Built

Built

Year Built: 2021

Property Sale

Sale
$117,500
DeedBook 18235, Page 1454Recorded12/30/2020

Property Sale

Sale
$48,250
DeedBook 12484, Page 1494

Property Sale

Sale
$2,190
DeedBook 3841, Page 3841