Skip to content

32 Fullrigger AveBarnegat, NJ 08005

Built 2021

Last Sale Price
$492,000
Last Sale Date
Aug 18, 2021

Property Information

Block92.25
Lot36
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page30

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningRH
Sq Footage2,361
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,800
29%
Improvement Value:$215,500
71%
Total Assessment$303,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,086+2.9%
2024$8,829+3.8%
2023$8,505+770.6%
2022$977+1.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$492,000
Sq Ft2,361DeedBook 18643, Page 1591Recorded8/23/2021

Property Sale

Sale
$92,500
DeedBook 18346, Page 935Recorded3/3/2021

Property Built

Built

Year Built: 2021

Property Sale

Sale
$40,000
DeedBook 18157, Page 351Recorded11/18/2020

Property Sale

Sale
$1,295
DeedBook 3678, Page 487