Skip to content

33 Outsail AveBarnegat, NJ 08005

Built 2024

Last Sale Price
$529,990
Last Sale Date
Aug 19, 2024

Property Information

Block92.25
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page30

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningRH
Sq Footage2,010
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,000
31%
Improvement Value:$192,000
69%
Total Assessment$277,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,246+1033.1%
2024$728+3.8%
2023$701+0.5%
2022$698+1.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$529,990
Sq Ft2,010DeedBook 19778, Page 975Recorded8/30/2024

Property Built

Built

Year Built: 2024

Property Sale

Sale
$92,500
DeedBook 19528, Page 221Recorded11/2/2023

Property Sale

Sale
$16,295
DeedBook 4328, Page 606