Skip to content

8 Tina WayBarnegat, NJ 08005

Built 2021

Last Sale Price
$418,990
Last Sale Date
Jun 4, 2021

Property Information

Block92.35
Lot16
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page30

Building Details

Building Class17
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningRH
Sq Footage2,434
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,000
29%
Improvement Value:$213,100
71%
Total Assessment$300,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,934+2.3%
2024$8,736+5.6%
2023$8,269+512.1%
2022$1,351+1.5%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$418,990
Sq Ft2,434DeedBook 18545, Page 947Recorded6/23/2021

Property Built

Built

Year Built: 2021

Property Sale

Sale
$117,500
DeedBook 18235, Page 958Recorded12/30/2020

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 13454, Page 30

Property Sale

Sale
$2,900
DeedBook 5046, Page 306

Property Sale

Sale
$6,275
DeedBook 4522, Page 245