Skip to content

7 Tina WayBarnegat, NJ 08005

Built 2020

Last Sale Price
$439,000
Last Sale Date
Dec 20, 2019

Property Information

Block92.36
Lot16
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page30

Building Details

Building Class18
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningRH
Sq Footage2,462
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,500
22%
Improvement Value:$312,200
78%
Total Assessment$399,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,899+2.3%
2024$11,635+3.8%
2023$11,208+4.3%
2022$10,745+697.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2020

Property Sale

Sale
$439,000
Sq Ft2,462DeedBook 17773, Page 1012Recorded2/3/2020

Property Sale

Sale
$35,000

From:

To:

DeedBook 17370, Page 1945Recorded1/30/2019

Property Sale

Sale
$7,900
DeedBook 4621, Page 488