Skip to content

37 Watts AveBarnegat, NJ 08005

Built 2006

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 18, 2020

Property Information

Block92.37
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page30

Building Details

Building Class17
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningRH
Sq Footage3,100
Acreage0.38

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$89,000
22%
Improvement Value:$317,000
78%
Total Assessment$406,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,087+2.3%
2024$11,819+3.8%
2023$11,384+0.5%
2022$11,331+1.5%
Property History
Sales2

Property Built

Built

Year Built: 2006

Property Sale

Sale
$491,691
DeedBook 12987, Page 1189

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 12385, Page 515