Skip to content

10 Nantucket AveBarnegat, NJ 08005

Built 2006

Last Sale Price
$351,914
Last Sale Date
Oct 31, 2005

Property Information

Block92.37
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page30

Building Details

Building Class17
Description2SF/2AG/
Dwellings1
ZoningRH
Sq Footage2,210
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,000
28%
Improvement Value:$221,100
72%
Total Assessment$308,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,172+2.3%
2024$8,969+3.8%
2023$8,639+0.5%
2022$8,599+1.5%
Property History
Sales3

Property Built

Built

Year Built: 2006

Property Sale

Sale
$351,914
DeedBook 12901, Page 754

Property Sale

Sale
$15,000
DeedBook 10720, Page 1610

Property Sale

Sale
$20,000
DeedBook 4518, Page 834